Çinden Toptan Ürün Almak

Çinden Toptan Ürün Almak

By : -

Çinden Toptan Ürün Almak

Çinden Ürün Alıp Türkiye Satmak

 
Merhaba değerli okurlarımız. Birazcık ticaretin içinde olan herkes eminim Çin’den ürün getirip Türkiye’de satmayı düşünmüştür ya da çevresinde bunu yapan birileri vardır. Bugün bu yazımla aşağıdaki başlıklara açıklama getireceğim.

Yurtiçinden Ürün Alıp E-ticaret Yapmak

Eğer sizde Çin’den Ürün alıp iyi kar marjlarıyla Türkiye’de satmayı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Burada size bu konunun püf noktalarından bahsedeceğim. Yurtdışından ürün alıp yüksek kar marjıyla satmak herkes gibi sizin de hakkınız. Türkiye’de üretim girdileri ve dövizin etkisiyle yurtiçinden ürün tedarik edip satmanın artık modası geçti. Çünkü Trendyol, Hepsiburada, N11 gibi pazaryeri siteleri genellikle en ucuz ürünü ön plana çıkarıyor. Siz yurtiçinde bir toptancıdan ürün tedarik edip bu ürünleri bu pazaryerlerinden satışa çıkardığınızda her zaman aynı malı sizin satabileceğinizden daha ucuza satan birileri çıkıyor. Çünkü sizin toptancı diye ürün tedarik ettiğiniz firmalar da bu pazaryeri üstünden ürün satıyor ve siz bakıyorsunuz ki adamlar sizin toptan aldığınız fiyata perakende satış yapıyor. Siz bu toptancıdan perakende almak isteseniz biz sadece toptan satış yapıyoruz yanıtını alıyorsunuz ki bu çok ironik. Çünkü sana perakende satmadığı fiyata pazaryerlerinde satıyor ve üstüne %25’lere varan pazaryeri komisyonu ve kargo ücreti ödüyor.

Maalesef toptancıları ve pazaryerlerini bu tutumlarından vazgeçirecek ne hukuki ne de özel hiç bir yasal yaptırım yok. Bu durum da küçük işletmelerin ve yeni girişimcilerin daha parlamadan sönmesine sebep oluyor.

Çinden nasıl ürün getirilir?

Siz de e-ticarete girme hevesindeyseniz veya halihazırda nu sektörün içindeyseniz. En doğrusu ya niş ürünlere yönelmek ya da çok sattığı bilinen ürünleri yurtdışından getirip satışını yapmak. bu konuda gözünüz korkmasın kimse size illa bir konteyner mal almalısınız demiyor. Satacağını düşündüğünüz ürünlerde 40’ar 50’şer tane alabilirsiniz hatta 5 adet bile getirir satarsınız. Bir de ipucu vereyim bu ürünlerden numune getirip toptancılara pazarlamaya bile çalışırsınız. Onu başka bir yazıda anlatayım.

Yapmanız gereken ilk iş hangi ürünleri almak istediğinize karar vermektir. Siz ürüne karar verdikten sonra her halükarda Türkiye’de satışından kar edebileceğiniz bir fiyat almanız mümkün. Bunun dışında Çin malı kalitesiz olur algısına kesinlikle kapılmayın. Dünyanın her yerinde ne kadar ekmek o kadar köfte kuralı geçerlidir. Ülkemizde Çin malı olup da yüksek kaliteli olduğu için çok yüksek fiyatlara ürün satan düzinelerce marka var. Mesela Xiaomi Netease Vivo.

Çinden ürün alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Eğer bir ürün arıyorsanız siz de herkesin yaptığı gibi Google’a çinden ürün getirmek istiyorum yazıp çıkan yazıların altında yorumlardan aracı bulmaya çalışmayın. Çünkü bu adamların çoğu Türkiye’de sizin ihtiyacınız olan malı Alibaba gibi yerlerden araştırıp size fabrikayı tanıyormuş gibi satmaya çalışır. Çin’de olanların da büyük bir çoğunluğu öğrencidir, aracılık işi yapmaya çalışırlar. Siz ürün sorarsınız o da toptancı platformlarından bakıp üstüne kendi komisyonunu ekleyip size fiyat verir. Ürün teslimatında, kalitesinde gibi herhangi bir konuda sorun yaşarsanız karşınızda hiç bir muhatap bulamazsınız.

Yıllarca Çin’de yaşamış ve orada ticaret yapmış biri olarak size şunu söyleyeyim Çin’deki üretici firmaların sadece %5’i Alibaba, Bang good gibi yerlerde mağaza açıyor. Çünkü her ticaret platformu gibi bunların da bir komisyonu var ve Alibaba’nın kurallarına uymak istemiyorlar. Diyeceksiniz ki on binlerce satıcı var. Evet, onbinlerce satıcının %95’i 3 metre kare dükkanları içinden bu işi yapıyorlar. Bu adamlar gidip 10-15tane fabrika ile görüşüp sizin mallarınız satabilir miyiz diyor. Fabrikadan aldıkları ürün fotoğraf ve kataloğunu platforma yüklüyor ve siz de konuştuğunuz kişi fabrikanın temsilcisi sanıyorsunuz. Bunun dışında bir de fake hesaplar var. Alibaba’da hesap açıp alıcı tekliflerini alırlar sonra size e-mail ile cevap yazarlar. Siz ürün ararken size tanımadığınız bir eposta adresinden biz bu ürünlerin satıcısıyız sana şu fiyatı veririz gibi bir mail alırsanız hemen spam klasörüne atın derim.

Bu yüzden tedarikhizmeti.com gibi hem Türkiye’de hem Çin Anakarasında ofisi olan şirketlerden yardım alabilirsiniz. Bu şekilde hem olası aksiliklerde karşınızda bir muhatap bulursunuz hem de sürprizlerle karşılamazsınız. Zaten hali hazırdaki tedarikçi ve fabrika ağıyla ihtiyacınız olan ürünleri mümkün olan en iyi fiyatı almanız garanti olacaktır.

Çinden ürün alırken gümrük vergisi ne kadar ödeyeceksiniz?

Ürününüzü seçtiniz ve gümrük, kdv, ötv gibi vergi kalemlerine ne kadar ödemeniz gerektiğini hesaplamanız gerekiyor. Ve yine maalesef ki ülkemizde ücretsiz bir gümrük hesaplama sistemi yok. Neredeyse bütün ülkelerde devletin kendisi kişileri ticarete teşvik etmek için bu tür altyapıları sağlarken bizde en fazla ulaşabileceğiniz gümrük tarife cetvelleri, izahatnameler ve fasıl bilgileri vs. Bir gümrük müşavirine danışmadan ne kadar gümrük vergisi ödeyeceğinizi kestirmeniz imkansız ki müşavir bile net fiyatı size veremiyor. Gümrük vergisi ile ilgili yasaların ve açıklamalar hukuki bir dil ile yazıldığı için yasanın ne demek istediğini bu meslekte yıllarını geçirmiş gümrük müşavirleri yorumlayarak anlayabiliyorlar.

Ürünün hangi gümrük tarifesine tabi olduğunu bulmak için öncelikle malın HS Code, yani GTİP (Gümrük Tarife İstatistik Posizyonu)’ numarasını bulmanız gerekiyor. Yine bu noktada işini profesyonelce yapan tedarik firmaları sizin için almayı istediğiniz ürünlerin GTİP numaralarını hangi vergi posizyonuna tabi olduğunu, ilave gümrük vergisi ve gözetüm olup olmadığüı ile ilgili bilgileri sizlere sunuyor.

Eğer sizde Çin’den ürün almak yada Çin’de üretim yaptırma istiyorsanız aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. Ya da buraya tıklayarak iletişim formunu doldurabilirsiniz. Çin’den mal almak ve ürün getirmek konusunda herhangi bir sorunuz var yine yorumlara yazabilirsiniz, sorunuz hemen cevaplanacaktır.